Testy broni.


W dziale tym będziemy publikować testy i opisy broni.
Zachęcamy czytelników do przysyłania do nas swoich tekstów z opisem lub testem broni.Weihrauch ARMINUS Mod. HW-5T

    Rewolwer Arminus HW-5T jest bronią małokalibrową (kaliber 5.6mm). Produkowany jest on w dwóch wersjach: 22lr oraz 22WMR (Magnum). W Polsce ze względu na obowiązujące przepisy nabyć można jedynie pierwszą z wymienionych odmian. Standardowo wyposażony jest w mało wygodną plastikową rączkę. W testowanym egzemplarzu została ona przez właściciela zamieniona na znacznie wygodniejszą rękojeść drewnianą z modelu 7T. Rewolwer Arminus HW-5T jest bronią wysoko cenioną przez strzelców, jednakże ma on pewne wady. Nieco do życzenia pozostawia jakość wykonania. W testowanym egzemplarzu konieczna okazała się wizyta u rusznikarza z powodu fabrycznie źle osadzonej obudowy lufy. Był to przez klika lat użytkowania jedyny problem natury technicznej związany z tym rewolwerem. Kolejną wadą jest dość duży ciężar i rozmiary broni. Przy lufie o długości 4 cale konkurencja (np. Taurus, S&W) proponuje rewolwery mniejsze i lżejsze. Pojemność bębenka - 8 naboi .22lr - też nie jest oszałamiająca. Dyskusyjna jest rownież uroda broni. Nie zmienia to jednak faktu, że po wystrzeleniu ok.15 000 naboi broń "ma się całkiem dobrze", jest ona celna, ma niewielki rozrzut i za wyjątkiem opisanego wcześniej problemu z obudową lufy nie uległa więcej awariom. Stosunkowo niewielka popularność rewolwerów Arminus na Polskim rynku pociąga za sobą małą liczbę dodatków do nich dostosowanych. Właścicielowi broni po dziś dzień nie udało się kupić speedloader'a umożliwiającego szybkie przeładowanie rewolweru.
    Reasumując: rewolwer Arminus HW-5T jest bronią trwałą, wytrzymałą o dużej celności. Końcową ocenę psuje głównie standardowa, niewygodna, plastikowa rękojeść oraz dość duża masa broni (co akurat dla niektórych jest zaletą).SMITH & WESSON Mod. 22A

   Firmy SMITH & WESSON nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jest ona klasą samą dla siebie. Słynie z produkcji bardzo dobrych rewolwerów. My jednak postanowiliśmy poddać testowi pistolet tej firmy.
   SMITH & WESSON MODEL 22A jest pistoletem małokalibrowym, strzelającym amunicją bocznego zapłonu .22 lr. Z tego względu przeznaczony jest on do wykorzystania w strzelectwie sportowym. Magazynek mieści 10 sztuk amunicji. Długość lufy wynosi tylko 4 cale, jednak długość lini celowniczej jest prawie tak samo wielka jak długośc broni. Litera A w oznaczeniu modelu oznacza, że szkielet pistoletu wykonany jest z aluminium (instnieje również wersja z lufą o długości 5,5 cala wykonana ze stali i oznaczona literą S). W komplecie otrzymujemy dość gustowne plastikowe pudełko, instrukcje w jezyku angielskim i niemieckim oraz zapasowy magazynek. Pistolet S&W, pomimo bycia bronią bocznego zapłonu posiada wiele rozwiązań przejętych z pistoletów centralnego zapłonu. Przycisk umożliwiający wyjęcia magazynka znajduje się na przedniej ściance rękojeści, dzięki temu obsługuje się go prawą ręką (nie trzeba do tej czynności angażować dwóch rąk, jak często ma to miejsce w broni bocznego zapłonu). Kolejną cechą testowanego pistoletu jest to, że po wystrzeleniu ostatniego pocisku zamek pozostaje odciągnięty. Dzięki temu nie trzeba liczyć ile wystrzeliliśmy pocisków oraz możemy w znacznie krótszym czasie przeładować magazynek. Po ponownym umieszczeniu magazynka wystarczy jedynie nacisnąć przycisk na lewej stronie broni i pistolet jest ponownie gotowy do wznowienia ognia. Kolejną przydatną cechą opisywanej broni jest bezpiecznik, uniemożliwiający przypadkowe oddanie strzału, gdy w komorze nabojowej znajduje się pocisk, oraz zapobiegający zbijaniu iglicy, gdy komora nabojowa jest pusta.
   Reasumując: pistolet SMITH & WESSON MODEL 22A jest bronią niezwykle ciekawą, posiadającą wiele rozwiązań stotsowanych w pistoletach centralnego zapłonu. Posiada on wręcz rewelacyjny, bardzo precyzyjny układ celowniczy. Jeżeli ktoś jednak myśli o bardziej profesjonalym strzelaniu sportowym, powinien zastanowić się nad zakupem modeli 22A lub 22S z lufą o długości 5,5 cala. Do wad testowanego pistoletu zaliczyć można niezbyt przemyślaną konstrukcję plastikowej podkłaki umieszczonej w zamku. Bardzo często podczas rozbierania broni wspomniana podkładka pęka (choć trzeba przyznać, że nawet lekko nadpęknięta spełnia swoje zadanie).
AMADEO ROSSI M851

   Firma AMADEO ROSSI S.A. jest w Polsce mało popularna. Broń produkowana jest w Brazyli przez tę samą firmę, która produkuje popularne również w naszym kraju TAURUSY. Różnice między nimi sprowadzają się do nieco innego wykończenia. Rewolwery firmy ROSSI mają bardziej tradycyjny charakter, niż analogiczne modele firmy TAURUS.
   Testowi poddaliśmy dwa egzemplarze rewolwerów ROSSI M851 .38 SPL. Długość lufy wynosi 4 cale. W bębenku mieści się 6 sztuk amunicji 38 Special (lub też .38 Special +P, choć ta ostatnia z uwagi na zaliczenie jej do grona amunicji wysoce niebezpiecznej, nie może być w Polsce stosowana w celach obronnych). Charakterystyczną cechą tego rewolweru, odróżniającą go od rewolwerów .38 Special firmy TAURUS jest regulowany celownik. Dzięki temu broń może być również stosowana w amatorskim strzelectwie sportowym. Drewniana rączka jest wygodna, rewolwer bardzo dobrze leży w dłoni. Jakość wykonania jest analogiczna jak w przypadku broni firmy TAURUS, wykonanie jest "bardzo toporne", jednak dość solidne. Prawdopodobieństwo wizyt u rusznikarza jest niezwykle niskie. ROSSI uważany jest za broń bardzo wytrzymałą. Testowane modele wykonane są ze stali nierdzewnej. Celność rewolweru jest dość dobra. Wentylowana lufa o długości 4 cali umożliwia dość precyzyjne oddanie strzałów z odległości 25m.
   Reasumując: rewolwer ROSSI M851 jest bronią wytrzymałą i celną. Nie należy obawiać się małej popularności tej broni w Poslce, gdyż produkowana jest ona przez tą samą firmę, która wytwarza rewolwery TAURUS. Powoduje to, że takie gadżety, jak np. speedloader'y pasują zarówno do rewolweru ROSSI M851, jak i do TAURUS 82.


Wkrótce więcej testów oraz zdjęcia.


Strona główna.


Strona stworzona i utrzymywana na serwerze firmy
TAJS - www.sieci.net

Uslugi internetowe